Projekt #ŚwietneDzieciaki

Projekt społeczny Śląskich Pereł

Akcja ma mieć charakter kampanii społecznej pokazującej dzieci z niepełnosprawnościami, które dzięki chodzeniu do szkoły i kontaktom z rówieśnikami lepiej się rozwijają.
Więcej informacji organizacyjnych i ogłoszeń związanych z tym projektem znajduje się w Aktualnościach i w naszych postach na Facebooku.

Nasz projekt #ŚwietneDzieciaki jest działaniem długofalowym, składającym się z kilku etapów.

Etap 1. Tworzymy album #ŚwietneDzieciaki

Prawie 8000 dzieci w różnym wieku korzysta z nauczania indywidualnego w szkołach masowych i integracyjnych. Dzięki temu #ŚwietneDzieciaki mają kontakt z rówieśnikami, poznają świat, rozwijają się i odkrywają swoje pasje.
PiS jednak uważa, że #ŚwietneDzieciaki należy odizolować i zamknąć w domach lub gettach szkół specjalnych z internatami. Pomysł zmiany przepisów jest nie tylko podły, ale nielegalny – sprzeczny z ratyfikowaną przez Polskę Konwencją o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami.

Poznajcie #ŚwietneDzieciaki, dla których jedyną prawdziwą barierą jest bezmyślność i pogarda urzędników Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Twoje dzieci to #ŚwietneDzieciaki? Dołącz do nas, napisz, prześlij zdjęcie!
Email: slaskieperly@gmail.com

Album #ŚwietneDzieciaki

Etap 2. Integracja poprzez sztukę

Plakat #ŚwietneDzieciaki

Zgłoszenia dzieci do projektu, zawierające następujące dane:

 1. Imię i nazwisko dziecka
 2. Wiek dziecka
 3. Niepełnosprawność
 4. Pasje / talenty
 5. Nr telefonu opiekuna

prosimy przesyłać na adres email: slaskieperly@gmail.com

Do naszej grupy artystycznej już się zgłosili:

 • Iwo 4 lata
 • Maks 9 lat
 • Szymon 14 lat
 • Wojtek 6 lat
 • Jurek 8 lat
 • Patrycja 9 lat
 • Jakub 14 lat
 • Maciek 7 lat
 • Maciek 5 lat

Zajęcia artystyczne odbywają się zazwyczaj w piątki od 18:00 do 19:00, co tydzień lub co dwa tygodnie. Informacja o miejscu i harmonogramie spotkań znajduje się na Facebook’u w grupie Świetne Dzieciaki. Zapraszamy!!!
Zdjęcia można zobaczyć w naszej galerii.

Etap 3. Historie naszych bohaterów

Pierwszy etap naszego projektu (album) spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony rodziców. Piszą do nas, opowiadając swoje historie i z jakimi przeciwnościami muszą codziennie się zmagać.

To właśnie ich listy były naszą inspiracją, by w kolejnym etapie kampanii, pozbierać wszystkie historie i wydać książkę z opowiadaniami nie tylko rodziców, ale i samych bohaterów.

“To nie chore dzieci muszą uczyć się życia w zdrowym społeczeństwie – to zdrowi muszą zacząć traktować niepełnosprawnych normalnie. Nadal moja córka budzi sensację, kiedy idę z nią przez miasto. Im więcej niepełnosprawnych bierze aktywny udział w życiu społecznym tym jest zdrowsze do nich podejście nas wszystkich” – opowiada jedna z mam.

Trzeba się poznać a wtedy przestajemy się bać i gapić, tylko dlatego, że ktoś jest inny. Tak właśnie zachowują się zdrowe i niepełnosprawne dzieci w klasach integracyjnych – pomagają sobie, nabijają się z siebie, przyjaźnią lub nie lubią, ale mogą się poznać i zaczynają rozumieć, że świat jest dla WSZYSTKICH!